Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-23 14:31
Bracia Kapucyni / br. Tomasz Płonka

Zakroczym: 70 lat chóru "Gregorianie"

Zakroczymski chór działający przy kapucyńskim klasztorze obchodził swój jubileusz.

Autor/źródło: fot. br. Jan Jurczak

W tym roku mija 70 lat od czasu, gdy w 1947 roku o. Benignus Sosnowski, miłośnik śpiewu gregoriańskiego i gwardian klasztoru kapucynów w Gregorianieiu (od 16. 11. 1947), założył przy tej wspólnocie chór gregoriański. W 2007 roku przyjął on nazwę „Gregorianie”. Wtedy też powstało wspierające chór Stowarzyszenie „Chorał”. Kieruje nim jeden z chórzystów, p. Wojciech Adamczyk.

Uroczystości jubileuszu 70-lecia zaczęły się w sobotę, 18 listopada, kiedy członkowie chóru i goście spotkali się w restauracji „Miętowe Wzgórze” w Trębkach Nowych, w gminie Zakroczym. Pamiątkowe dyplomy otrzymali m.in.: p. Stefan Krupa, który od 1973 roku do ostatnich lat był dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru, oraz p. Jerzy Kapczyński, który od 1973 roku śpiewał w chórze i grał na organach.

Głównym wydarzeniem jubileuszu była Msza Święta koncelebrowana odprawiona w języku łacińskim o godzinie 10 w niedzielę, 19 listopada w kościele kapucynów w Zakroczymiu. W homilii kaznodzieja nawiązał do przypadającego w tym roku 50-lecia wydania watykańskiej instrukcji o muzyce w liturgii, w związku z czym biskupi polscy opublikowali Instrukcję o muzyce kościelnej. Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych. Podkreślono, że założyciel chóru, o. Benignus, do końca życia (zm. 9. 11. 1997) był wierny swoim dwom pasjom: śpiewowi gregoriańskiemu i pracy trzeźwościowej.

Po Mszy Świętej odczytano listy o. Józefa Łaskiego, gwardiana klasztoru zakroczymskiego w latach 2006-2012, oraz o. Marka Skowrońskiego, dawnego opiekuna chóru. Potem głos zabrała posłanka Anita Czerwińska, przedstawicielka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, który przyznał „Gregorianom” odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Przemawiał również burmistrz Zakroczymia, Artur Ciecierski. Ciekawa prezentacja multimedialna pokazała obecnym w kościele wiernym historię chóru. W ciągu 70 lat jego działalności – w wielu miejscowościach Polski i innych krajów Europy – śpiewało w nim ok. 150 osób. Następnie odbył się koncert chóru, którym dyrygował p. Piotr Krupa. W ostatniej pieśni do 23 „Gregorianów” dołączyło drugie tyle byłych chórzystów. Ostatnim punktem jubileuszu był poczęstunek i rozmowy w sali duszpasterskiej obok kościoła.

Więcej wiadomości o chórze „Gregorianie” można znaleźć na stronie internetowej www.choral.com.pl.

tekst: br. Tomasz Płonka OFMCap

zdjęcie: br. Jan Jurczak OFMCap


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-23 13:19:45
miniaturka
play

Moc błogosławieństwa. Jeśli to zrobisz, będą dziać się cuda

Co zrobić, by odkryć błogosławieństwo w naszym życiu? Na to pytanie odpowiada Mira Kępka, autorka książki pt: "Błogosławiąca komunikacja, błogosławiące rodzicielstwo".
2017-11-23 13:48:58
miniaturka
play

Amerykanie świętują dziś Dzień Dziękczynienia. Abp Gądecki złożył życzenia

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, za pośrednictwem serwisu YouTube, złożył Amerykanom w imieniu Kościoła w Polsce życzenia z okazji przypadającego dziś Dnia Dziękczynienia.
2017-11-23 14:27:31
miniaturka

Katowice: Oratorium Prześladowanych za Wiarę "Z powodu Mojego Imienia"

Już 24 listopada w Katowickim Spodku wybrzmi oratorium Piotra Rubika „Z powodu Mojego Imienia” z tekstami Zbigniewa Książka. Koncert wpisuje się w cykl "Polska dla Świata - Solidarni z ofiarami wojny".
2017-11-23 15:09:29
miniaturka

Dla studentów, przedsiębiorców, rolników - rekolekcje adwentowe 2017

Rekolekcje dla dzieci, studentów, przedsiębiorców i rolników, nocne czuwania, Adwentowe Dni Skupienia oraz rekolekcje internetowe złożą się na tegoroczne przeżywanie adwentu w całej Polsce.
2017-11-23 15:43:23
miniaturka

Papież: kolonizacja ideologiczna narzuca swój system wychowawczy

Pozbawianie wolności, wymazywanie pamięci i indoktrynacja młodzieży, to trzy wyznaczniki kulturowej i ideologicznej kolonizacji naszych czasów, na które wskazał Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.
2017-11-23 16:02:29
miniaturka

Transmisja LIVE z IV Kongresu Nowej Ewangelizacji

Dziś o godz 18.00 rozpoczyna się IV Kongres Nowej Ewangelizacji. Dla wszystkich, którzy nie mogli przybyć na Jasną Górę, transmisję z całości wydarzenia przeprowadzi Radio Profeto 92.1 FM.