Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-08 09:21
KKBiDS

Ukazał się kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się kolejny numer (107.) wydawany przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

OD REDAKCJI

Piękno liturgii

Sprawowanie Eucharystii, zgodnie z aktualnym prawodawstwem liturgicznym, jest podyktowane kilkoma, jednakowo ważnymi racjami. Refleksja teologiczna zwraca uwagę na wymiar chrystologiczny, co ma podkreślić niezaprzeczalny fakt, że sprawowanie liturgii jest uobecnieniem wydarzeń zbawczych. Kościół nie celebruje i nie objawia siebie, ale Jezusowe misterium odkupienia. Ponadto, chodzi także o zwrócenie uwagi na eklezjalny charakter celebracji: jeden Chrystus – jeden Kościół – jedna liturgia; oczywiście z dopuszczeniem celebratywnych momentów lokalnych, wynikających z procesu inkulturacji. Poprawna celebracja ma także zabiegać o piękno liturgii; nie chodzi tylko o walor estetyczny, lecz jest to sposób docierania do nas prawdy o miłości Boga w Chrystusie. Piękno nie jest tylko czynnikiem dekoracyjnym, to nie jest żaden ozdobnik. Jest to element konstytutywny, będący atrybutem Boga i Jego Objawienia (por. Benedykt XVI, Adhortacja apostolska Sacramentum Caritatis, n. 35). Czując powagę troski o piękno liturgii, pragniemy oddać do rąk Czcigodnych Czytelników kolejny numer (ostatni z rocznika 2021) biuletynu Anamnesis.

W dziale NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO znajdują się dokumenty dotyczące sprawowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku (Motu proprio Traditionis custodes oraz List adresowany do biskupów całego świata). Na uwagę zasługuje treść krótkiego Listu, jaki papież Franciszek wystosował do Arcybiskupa Większego oraz biskupów Synodu Kościoła Syromalabarskiego.

W Budapeszcie odbył się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny z udziałem papieża Franciszka. Czytelnicy mają okazję dotrzeć do tekstu homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej na zakończenie tego ważnego wydarzenia kościelnego. Ponadto, można zapoznać się z kolejnymi katechezami Ojca Świętego, wygłaszanymi w czasie środowych audiencji generalnych, poświęconymi modlitwie.

Dział DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zawiera stosowny dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wraz z zatwierdzonymi tekstami liturgicznymi w języku polskim na wspomnienie św. Jana XXIII, papieża. Decyzją tej samej dykasterii, gmina Żarki (archidiecezja częstochowska) otrzymała patronat Najświętszej Maryi Panny Leśniowskiej, a patronem powiatu tatrzańskiego (archidiecezja krakowska) został św. Jan Paweł II, papież.

Dział NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII zawiera List pasterski biskupów polskich poprzedzający uroczystości beatyfikacyjne Stefana Kardynała Wyszyńskiego i M. Elżbiety Róży Czackiej. Arcybiskup metropolita warmiński podjął zagadnienia liturgiczne w Liście pasterskim na czas Adwentu Roku Pańskiego 2020 (tekst jest publikowany w numerze bieżącym, ponieważ redakcja musi przestrzegać rygorystycznych wymogów dotyczących ilości stron biuletynu).

Tematyka liturgii stała się przedmiotem nauczania homiletycznego kilku biskupów (kard. Marcello Semeraro, abp Marek Jędraszewski, bp Andrzej Dziuba, bp Jacek Jezierski, bp Adam Wodarczyk).

Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera ostatnią część publikacji poświęconej zasadom i nieprawidłowościom w zakresie sprawowanej liturgii. Autor opracowania, ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec, z niezwykłą precyzją zwrócił uwagę na wiele kwestii, wyrażając troskę o poprawne i godne sprawowanie świętych misteriów.

W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE znajdują się teksty: odnowienia Aktu poświęcenia Narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz pełny tekst (w języku polskim) nowej wersji Litanii do św. Józefa. Na uwagę zasługuje wypowiedź papieża Franciszka na temat udziału w niedzielnej Mszy Świętej oraz obszerny wywiad z abp. Piero Marinim, dotyczący kongresów eucharystycznych przeżywanych w kontekście poszukiwania nowych ścieżek posługi ewangelizacyjnej.

Ogłoszone przez papieża Franciszka Motu proprio Traditionis custodes stało się przedmiotem niezwykle ożywionej dyskusji, zwłaszcza w kręgach środowisk związanych ze sprawowaniem liturgii sprzed reformy z roku 1970. Czytelnik ma okazję zapoznać się zaledwie z kilkoma, wybranymi spośród wielu, opiniami w tej kwestii.

Dział INFORMACJE zawiera dane dotyczące wydarzeń z Watykanu (nowe władze Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nowy przewodniczący Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych) oraz z Kościoła obecnego w Ekwadorze (w tym kraju odbędzie się kolejny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny).

Z terenu Kościoła w Polsce można zapoznać się z treścią sprawozdań dotyczących prac Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Rzeszów), a także z informacją o sympozjum z udziałem liturgistów polskich (Rzeszów), którzy wybrali na kolejną kadencję nowe władze.

W ostatnim czasie odbyło się w Polsce kilka uroczystości koronacyjnych wizerunku Matki Bożej (Daleszyce, Budzów, Wschowa). Pasterz Kościoła sandomierskiego bp Krzysztof Nitkiewicz wystosował dekret dotyczący sprawowania liturgii rzymskiej, a biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński przewodniczył liturgii konsekracji (błogosławienia) wdów. Natomiast diecezja tarnowska świętowała 30-lecie posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Bp Piotr Greger

Bielsko-Biała, dnia 14 września 2021 roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-07 13:49:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Tam, gdzie mamy do czynienia z grzechem czy to wewnątrz Kościoła czy poza nim, ponosimy bolesną porażkę nie dlatego, że stosowaliśmy naukę Chrystusa, wsłuchując się w słowa Ewangelii, ale dlatego że zdradziliśmy ją i okazaliśmy się niewierni głoszonym zasadom
2021-11-07 14:14:45
miniaturka
play

Papież: wiara wyraża się w bezwarunkowym zaufaniu

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Papież zwrócił uwagę, że w dzisiejszej Ewangelii Jezus konfrontuje postawę uczonych w Piśmie, którzy chcą się pokazać przed ludźmi, z gestem ubogiej wdowy, wrzucającej do skarbca świątyni wszystko, co posiada na swoje utrzymanie.
2021-11-08 08:59:18
miniaturka

Prof. Pyrć: impakt czwartej fali może być u nas wysoki

Impakt czwartej fali może być u nas wysoki, kilkanaście milionów Polaków wciąż nie jest odpornych na SARS-CoV-2 – ostrzega w rozmowie z PAP prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
2021-11-08 09:42:40
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wciąż na nowo konieczne jest porządkowanie Kościoła. Troska ta wynika z odpowiedzialności za wiarę, którą przejęliśmy oraz przekażemy kolejnym pokoleniom. Groźną jednak pokusą jest uzurpowanie sobie prawa do porządkowania Kościoła zgodnie z własnymi wyobrażeniami.
2021-11-08 09:48:52
miniaturka

Światowy Dzień Ubogich. Caritas prosi o wsparcie

Nadchodzący Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka, będzie okazją, aby wesprzeć działania charytatywne, prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej. 14 listopada we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej zbierane będą na ten cel datki na tacę.
2021-11-08 10:00:58
miniaturka

Anna Lewandowska: Jestem osobą wierzącą. Nie zdecydowałabym się na aborcję

„Jestem osobą wierzącą, moja mama nakręciła film o Stanisławie Leszczyńskiej (..). A ona w obozie była aniołem dla matek (…) To jest przecież nasza rodzina. Ciocia mojej mamy. Dlatego sama nie zdecydowałabym się na aborcję. Ale szanuję to, że ktoś może mieć inne zdanie” – powiedziała Anna Lewandowska.