Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-06 13:34
Bracia Kapucyni / br. Grzegorz Filipiuk OFMCap

Śladami Twórców Niepodległej Polski

Honoracki Spacer po Starych Powązkach.

Autor/źródło: fot.Ireneusz Godlewski

W rocznicę powstania cmentarza (powstał w 1790 r.), w dzień św. Karola Boromeusza, patrona kościoła powązkowskiego – 4 listopada br. odbył się już trzeci Honoracki Spacer po Starych Powązkach. Przy pięknej jesiennej pogodzie ponad 80 uczestników spaceru, wśród nich duża grupa młodzieży, odwiedziło 20 grobów osób, które poświeciły swoje życie, aby na różny sposób walczyć o niepodległość Polski i ją budować.

Spacer rozpoczął się przy grobie Pięciu Poległych, którzy zginęli podczas patriotycznej manifestacji w Warszawie w 1861 r. Prowadzący: Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, jednego z oddziałów Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz br. Grzegorz Filipiuk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z klasztoru warszawskiego, skupili się następnie na osobach związanych z 1918 r., przygotowując uczestników w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w 2018 r. Przypomniano prezydentów mi.in. Stanisława Wojciechowskiego, prawników jak Franciszek Nowodworski, twórców kultury – Stanisława Jachowicza i Artura Oppmana, osoby duchowne – bp. Stanisława Galla, ks. Ignacego Skorupkę czy wreszcie generałów i żołnierzy walczących o niepodległość jak marszałka Edwarda Rydza „Śmigłego”, gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Zatrzymano się także przy grobie Aleksandry Piłsudskiej, drugiej żony marszałka oraz przy młodziutkim 17-letnim harcerzu, którzy oddał życie w bitwie pod Płońskiem podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. Nie zapomniano również o rodzinie, bł. O. Honorata Koźmińskiego, których wspomnienie przywołało postać tego wielkiego Polaka, kapłan i patrioty. Każdy z uczestników otrzymał książeczkę-przewodnik z krótkimi biogramami odwiedzonych zmarłych, a także plan Starych Powązek. To zachęta, aby na Powązki wracać i uczyć się historii ludzi, którzy tworzyli dzieje naszej Ojczyzny. W tym roku spacerowi towarzyszyła TVP, która przedstawiła relację w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim. Kolejna edycja spaceru w przyszłym roku.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-11-06 12:33:35
miniaturka

Kraków: Modlitewne „Jerycho" podczas 1. Światowego Dnia Ubogich

W tygodniu obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie (12-18 listopada), w kościele św. Barbary odbędzie się modlitewne „Jerycho" - nieustanna modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem.
2017-11-06 13:07:14
miniaturka

Caritas Polska: inauguracja programu Polska dla Świata

W środę 8 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa inicjująca program Polska dla Świata, który ma na celu uświadomienie ciągłej potrzeby pomocy poszkodowanym w wyniku konfliktu na Bliskim Wschodzie.
2017-11-06 13:29:31
miniaturka
play

To jedno zdanie zmieni twoje życie!

Wokalistka Marta Ławska i Piotr Chomicki, producent Jesus is Life, w programie Temat Dnia opowiadali jak występ w X-Factor przygotował do uwielbienia Boga i skąd wziąć pieniądze na projekty ewangelizacyjne.
2017-11-06 13:54:29
miniaturka

XII Dni Jana Pawła II w Krakowie

Po raz dwunasty ludzie Kościoła, nauki i sztuki - hierarchowie, profesorowie akademiccy, artyści poddadzą refleksji temat: „Prawa człowieka i prawa narodów", odnosząc go do nauki Kościoła powszechnego i Jana Pawła II.
2017-11-06 14:28:04
miniaturka

Oświadczenie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich dot. handlu w niedziele

Rada Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich wydała oświadczenie popierające inicjatywę obywatelską dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę.
2017-11-06 15:00:23
miniaturka

Festiwal Serc w Krakowie

Dziś, 6 listopada, w podziemiach krakowskiej Kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, odbył się briefing prasowy, na którym przedstawione zostały szczegóły obchodów I Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.