Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-12 09:29
KKBiDS

Sakrament chorych oraz liturgia pogrzebu w okresie pandemii COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny wydał dwa dokumenty. Jedno dotyczy posługi sakramentalnej chorym na COVID-19, a drugi jest komunikatem w sprawie chowania osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

STANOWISKO
DOTYCZĄCE KWESTII UDZIELANIA POSŁUGI SAKRAMENTALNEJ
OSOBOM CHORYM NA COVID-19 

Kwestię udzielania posługi sakramentalnej osobom chorym na COVID-19 należy  organizować za zgodą oraz w ścisłej współpracy z podmiotem leczniczym i zgodnie z jego zaleceniami (dot. również wymaganych środków ochrony osobistej stosowanych przy kontakcie z chorym).

Kontakt duchownego z pacjentem należy traktować jako bliski kontakt z osobą,  u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 w rozumieniu definicji przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (definicja z dnia 31.10.2020 r.). Każdy duchowny posługujący wśród osób, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 powinien mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak personel medyczny zajmujący się pacjentem chorym na COVID-19 oraz przeszkolenie w zakresie ich prawidłowego zakładania i bezpiecznego zdejmowania. 

W kwestii posługi sakramentalnej w stosunku do osób chorych na COVID-19 przez  księży, którzy sami już przechorowali chorobę COVID-19 i posiadają status ozdrowieńca, przy zastosowaniu środków ochrony indywidualnej (maska o standardzie FFP3, FFP2 wraz z przyłbicą) oraz umyciu i dezynfekcji rąk (środkiem na bazie alkoholu, co najmniej 60%) przed podaniem Komunii Świętej, nie ma przeciwwskazań do sprawowania tej posługi.

W chorobach innych niż COVID-19 posługa sakramentalna powinna odbywać się na  dotychczasowych zasadach, z zachowaniem aktualnych przepisów prawa powszechnie obowiązującego, szczególnie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (zasłanianie ust i nosa, w miarę możliwości zachowanie dystansu społecznego).

Ponadto zaleca się przestrzeganie rekomendowanych przez Główny Inspektorat  Sanitarny zasad bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa (https://www.gov.pl/web/gis/dekalog-bezpiecznego-zachowania-podczasepidemiikoronawirusa), których stosowanie pozwoli zredukować ryzyko zakażenia SARS-CoV-2, pod warunkiem ich stosowania.

Główny Inspektor Sanitarny na stronie www.gis.gov.pl, na bieżąco publikuje  informacje dotyczące bieżącej sytuacji epidemiologicznej oraz komunikaty dotyczące wymagań, jakie powinny zastać spełnione w celu ograniczenia skutków zdrowotnych epidemii. Zachęcam również do korzystania rządowego portalu internetowego GOV.PL koronawirus, w którym znajduje się zakładka „Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia”. 

z up. Głównego Inspektora Sanitarnego
Izabela Kucharska 
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego 
/dokument podpisany elektronicznie/

 

KOMUNIKAT
W SPRAWIE CHOWANIA OSÓB ZMARŁYCH
Z POWODU COVID-19

Żaden z obecnie obowiązujących przepisów prawa nie narzuca formy pochowania  w przypadku zgonu na COVID-19, co oznacza, że zwłoki mogą zostać złożone w trumnie bądź w formie spopielonych szczątków w urnie, a następnie pochowane.

Przepisy nie nakładają także obowiązku natychmiastowego pochowania zwłok, tak jak  w przypadku innych chorób zakaźnych, gdzie zwłoki powinny być pochowane w ciągu 24 godzin od chwili zgonu.

Wobec powyższego, w świetle przepisów prawa nie ma przeciwwskazań, z punktu widzenia  sanitarno-epidemiologicznego, aby trumna ze zwłokami osoby zakażonej koronawirusem SARS-CoV-2 mogła być wprowadzona do kaplicy czy kościoła, celem ceremonii pogrzebowej. Przy czym, nadmienić należy, że po złożeniu zwłok w trumnie i przymocowaniu wieka trumny nie wolno otwierać.

Stosownie do § 5a ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r.  w sprawie postępowania ze zwłokami (Dz. U. Nr 153, poz. 1783 ze zm.), zwłoki osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, zabezpieczone zgodnie z przepisami tego rozporządzenia, należy umieścić w:
a) kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium, albo
b) trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu.

Nadmienić należy, że odniesienie do bezpośredniego pochowania na cmentarzu w przypadku  umieszczenia zwłok w trumnie do pochówku nie oznacza, że zwłoki umieszczone w takiej trumnie nie mogą być przed dokonaniem pochówku do grobu przewiezione do zakładu pogrzebowego, czy do kaplicy, celem dokonania ceremonii pogrzebowej. 

Użycie określenia bezpośrednie pochowanie, w kontekście całej regulacji, oznacza pochówek  bezpośredni, tj. bez uprzedniej kremacji zwłok.

Jednocześnie, uprzejmie informuję, że ww. rozporządzenie obliguje personel zakładu  pogrzebowego do spryskiwania trumny, niezwłocznie po złożeniu w niej zwłok, płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym. 

Warszawa, 26.11.2020 r.

z up. Głównego Inspektora Sanitarnego
Izabela Kucharska
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego
/dokument podpisany elektronicznie/


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-11 23:34:15
miniaturka

13 grudnia zapal Światło Wolności w oknie! To gest wdzięczności i pamięci

Ta niedziela to dzień modlitw za ofiary stanu wojennego. Abp Stanisław Gądecki zachęca do włączenia się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
2020-12-12 00:46:54
miniaturka

Prof. Horban namawia do tego, by nie jechać do rodziny na święta

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban namawia, by osoby, które mają rodzinę daleko, nie jechały do niej na święta Bożego Narodzenia, nawet gdyby miały spędzić je w małym gronie. On sam, jak mówi, spędzi je tylko z tymi, z którymi spotyka się na co dzień.
2020-12-12 09:14:52
miniaturka

Bp Galbas: dajmy się wszyscy pandemii na „m”, pandemii miłości

Miłość to drobiazgi jak zapukanie do drzwi sąsiada z tym pytaniem: czy wszystko w porządku, jak jedna zwykła rodzina: ona, on i dziecko, jak przyklęk prostych pasterzy w środku nocy – powiedział bp Adrian Galbas SAC ostatniego dnia rekolekcji na antenie TVP 3.
2020-12-12 10:20:20
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jan Chrzciciel od początku swojej misji jest świadomy, kim jest i jakie jest jego zadanie. Ma zgodnie z zapowiedzią proroków przygotować ludzkie serca na przyjście Mesjasza. Jan wie też, kim nie jest. Ma świadomość, że nie jest Mesjaszem...
2020-12-12 11:47:25
miniaturka

„Bądź ze mną, proszę!”. Chorzy na COVID-19 potrzebują obecności bliskich i kapelanów

Trwa ogólnopolski program wsparcia „Bądź przy mnie”. Jego celem jest obniżenie poziomu stresu i podniesienie jakości życia chorych na COVID-19 leczonych w szpitalach poprzez zapewnienie im wsparcia społecznego i duchowego. Rozmowa z bliskimi i z kapelanem jest kluczowa!
2020-12-12 13:10:53
miniaturka

Prof. Banach: wierzę, że na COVID-19 uda się zaszczepić od 50 do 60 proc. Polaków

Mimo kłamstw rozpowszechnianych w sieci, wciąż wierzę, że na COVID-19 uda się zaszczepić ponad połowę Polaków – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.