Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski ogłosiła „Regulamin grantowy na rok 2022”. Jest to druga edycja systemu grantowego dla pokrzywdzonych oraz osób i podmiotów wspierających osoby pokrzywdzone wykorzystaniem seksualnym w Kościele.
Regulamin w swej strukturze pozostaje ten sam i wyznacza 6 obszarów pomocy. Osoby indywidualne i podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie Fundacji Świętego Józefa KEP, występując o granty: 1) dla osób pokrzywdzonych, 2) dla pracujących bezpośrednio z pokrzywdzonymi, 3) na wsparcie działań delegatów, koordynatorów, duszpasterzy osób pokrzywdzonych i kuratorów, 4) na działania prewencyjne w Kościołach lokalnych, 5) na wsparcie lokalnego systemu pomocy pokrzywdzonym, 6) na badania naukowe z zakresu ochrony dzieci i młodzieży w Kościele oraz pomocy pokrzywdzonym.
Zmiany w stosunku do poprzedniej edycji regulaminu grantowego wynikają z dotychczasowych doświadczeń Fundacji oraz rekomendacji podmiotów korzystających z grantów. Mają usprawnić proces udzielania grantów oraz rozszerzyć dotychczasową pomoc Fundacji. – Rozszerzyliśmy pomoc w pokryciu kosztów terapii dla osób z najbliższego otoczenia osób pokrzywdzonych, które również same mogą złożyć taki wniosek. Do tej pory mógł to zrobić tylko odpowiedzialny za kontakt z osobami pokrzywdzonymi w diecezji albo zgromadzeniu – wyjaśnia Marta Titaniec, prezes Zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP.
Ustalono również standardy udzielania pomocy psychologicznej. – Wsparcie finansowe ma pomóc osobie w ułożeniu życia, odbudowania poczucia sprawczości bez uzależniania jej od pomocy. Stąd wyznaczenie limitu na kwotę 35 tys. zł – tłumaczy prezeska Fundacji. Terapię mogą prowadzić tylko psychoterapeuci, którzy ukończyli co najmniej 4-letnie studia z psychoterapii. Taki zapis ma wzmocnić ochronę osób pokrzywdzonych, które potrzebują kompetentnych specjalistów do wychodzenia z traumy.
Poszerzona została również możliwość wsparcia badań naukowych z zakresu ochrony dzieci i młodzieży. – W roku 2022 można ubiegać się o granty na finansowanie konferencji, kongresów, debat, prezentacji, warsztatów naukowych, wykładów i odczytów itd. oraz wydawanie publikacji prezentujących wyniki badań – dodaje ks. Grzegorz Strzelczyk z Zarządu Fundacji. – Wnioskodawcami mogą być obok podmiotów prawnych osoby fizyczne prowadzące badania, posiadające co najmniej stopień doktora w dziedzinie i dyscyplinie zbieżnej z problematyką badań, na które ma być przeznaczony grant – podkreśla ks. Strzelczyk – Rzetelna wiedza o problemie jest konieczna do skutecznej prewencji.
Od 2022 r. każdy podmiot składający wniosek ma obowiązek nawiązać kontakt z koordynatorem FSJ, by informacja o nowym działaniu na poziomie diecezji miała szerszy zasięg.
Do korzystania z grantów zaproszeni są wszyscy wspierający osoby pokrzywdzone. Regulamin Grantowy na rok 2022 wraz z załącznikami znajdują się na stronie Fundacji www.fsj.org.pl w zakładce Granty 2022.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: