Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-16 17:41
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Familijna Polonia – inicjatywy duszpasterstwa polonijnego w 2021 roku

Podsumowanie projektu „Polonia on-line” z 2020 roku oraz kontynuowanie dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021 roku w ramach programu „Familijna Polonia” były tematem konferencji prasowej, która odbyła się 15 lutego w formie online. Program „Familijna Polonia” obejmuje organizację Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, połączonych z warsztatami i szkoleniami, a także z prowadzeniem poradnictwa rodzinnego w środowiskach polonijnych.

Zapis konferencji prasowej poświęconej projektowi Polonia Online oraz Familijna Polonia

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz podsumował w czasie konferencji programy realizowane w środowiskach emigracyjnych. „W ramach programu +Polonia on-line+ spotykaliśmy się z młodzieżą i rodzinami polonijnymi. Mieliśmy okazję spotkać się z taką ilością osób, która byłaby niemożliwa do zgromadzenia w jednym miejscu, czy w kraju czy za granicą” – powiedział bp Lechowicz.

Na Kongresie Młodzieży Polonijnej, który w minionym roku ze względów sanitarnych odbył się w formie wirtualnej, podjęto temat świętości, a w kolejnych miesiącach temat miłości samego siebie i przyjaźni społecznej. „Z programami, które realizowaliśmy w minionym roku, były związane warsztaty poświęcone m.in. dziennikarstwu, umiejętności posługiwania się nowoczesnymi mediami oraz warsztat e-ambasador kultury polskiej. Te warsztaty były skierowane do polskiej młodzieży” – wskazał Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Odnosząc się do drugiego programu pod nazwą „Familijna Polonia” bp Lechowicz wyjaśnił, że będą kontynuowane dotychczasowe sposoby działania. „Chcemy, aby w tym programie było miejsce dla Kongresu Rodzin Polonijnych i dla Kongresu Młodzieży Polonijnej. W tym roku będziemy mówić o wychowaniu dzieci i młodzieży w środowiskach rodzinnych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki życia rodzinnego, która jest związana z życiem na emigracji” – dodał delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Siłą kongresów zarówno młodzieżowych i rodzinnych, jak zaznaczył ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, jest budowanie jedności, nawiązywanie kontaktów i zacieśnianie relacji międzyludzkich. „Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz, na siłę, jaką ma Kongres Młodzieży Polonijnej i Kongres Rodzin Polskich, a chodzi o siłę budowania wspólnoty i budowania jedności, bo przecież w jedności tak naprawdę jest siła” – wskazał. Jak podkreślił ks. Kryża, w organizację wydarzeń włącza się wiele instytucji. „To jest już piękne świadectwo. Drugim ważnym świadectwem dla mnie jest łączenie tzw. Wschodu z tzw. Zachodem. To jest dla mnie bardzo istotne, że również ci ludzie ze Wschodu, ci małżonkowie, młodzież ze Wschodu mogą na równych prawach uczestniczyć w tym, co się dzieje w życiu polonijnym, w życiu rodzinnym, w życiu młodzieżowym” – powiedział.

Kongresy dla młodzieży są również czasem kształtowania i umacniania tożsamości młodego pokolenia Polaków mieszkających na emigracji. Dlatego też, jak mówił Mariusz Książek z Fundacji Niedziela. Instytut mediów, ważną częścią programu „Familijna Polonia” i spotkań młodzieży polonijnej jest formacja młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, tradycji polskiej, naszej kultury i języka ojczystego.

O potrzebie warsztatów, spotkań, które będą uczyć małżonków dialogu, słuchania i wzajemnego zrozumienia mówił z kolei Mariusz Bilski z Wielkiej Brytanii, który m.in. wraz z żoną prowadzi spotkania dla małżeństw mieszkających na Wyspach. Bilski wskazał na duże zainteresowanie warsztatami również rodzin z Irlandii czy Niemiec, ale przede wszystkim na otwartość i gotowość małżonków do poprawy swoich relacji.

Grażyna Koszałka, przewodnicząca Komisji ds. Małżeństw i Rodzin w Polskiej Radzie Duszpasterskiej Europy Zachodniej mówiła o doświadczeniach organizowania kongresów rodzin na emigracji. Podkreśliła potrzebę wsparcia duszpasterskiego rodzin. Organizowane kongresy rodzin pozwoliły przede wszystkim zgromadzić rodziny, poznać ich potrzeby i problemy oraz wyjść z propozycją pomocy. Jak wyjaśniła Grażyna Koszałka, udało się również zaprosić do współpracy specjalistów, doradców życia rodzinnego i zorganizować odpowiednie szkolenia dla osób, które chcą służyć specjalistyczną pomocą małżonkom w budowaniu więzi rodzinnych, naturalnym planowaniu rodziny. Ta pomoc jest również dużym wsparciem dla duszpasterzy polonijnych.

Ks. Zbigniew Kucharski, Dyrektor Młodzieżowej Agencji informacyjnej, który współpracuje przy Kongresach, podkreślił potrzebę troski „nie tylko o biblijne drzewo, który usycha”, ale także o „piękny ogród”. W tym kontekście zwrócił uwagę na troskę o młodych ludzi, na potrzebę zaangażowania się w ich prowadzenie, formację, kształtowanie, w rozwój komunikacji.

O inicjatywie podcastów „Zapytaj Boga dlaczego” mówiła ich inicjatorka Anna Pierz. Celem tej inicjatywy jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie, wierzący jak i niewierzący, mogliby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące Boga, wiary, duchowości. Podcasty współtworzone przy udziale bp. Lechowicza rozpoczęły się wraz z rozpoczęciem konferencji prowadzonych on-line.

O doświadczeniach spotkań z młodzieżą w czasie kongresów mówiła Diana Dudek z Francji, która uczestniczyła w nich zarówno w formie on-line jak i była obecna w Warszawie. Jak podkreśliła, kongresy, na których młodzi ludzie mogą nawiązywać relacje, słuchać świadectw innych osób, przynoszą umocnienie wiary, inspirują i dają odwagę do podejmowania konkretnych działań w swoich środowiskach.

Kongresy Młodzieży Polonijnej były również okazją do nawiązania relacji między Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży a Polakami mieszkającymi na emigracji. O tym cennym doświadczeniu i rozwijającej się współpracy mówiła Aleksandra Samula z Prezydium KR Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Owocem takiej współpracy jest akcja „Polak z sercem”, która w tym roku odbywa się po raz trzeci. Celem akcji jest wsparcie Polaków mieszkających na Białorusi, Ukrainie i na Litwie, którzy borykają się z trudnościami materialnymi. W czasie akcji zbierano dary, które przesyłano Polakom. W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zbiórka odbywa się w formie elektronicznej na stronie www.polakzsercem.pl

Dzięki wcześniej przedstawionym inicjatywom nawiązało się bardzo wiele nowych relacji, kontaktów. Jest to wyraźnie widoczne w mediach, szczególnie społecznościowych – mówił Marek Staroń, redaktor www.poloniaonline.pl . Ilość materiałów medialnych, wywiadów, filmików odkrywa jakie bogactwo tkwi w środowiskach polonijnych, o które warto dbać, i o którym warto mówić.

 Harmonogram wydarzeń duszpasterskich dla Polonii: 

 1. Kongres Młodzieży Polonijnej

 20 lutego – Ja+Ty=My;

Zapisy: https://forms.gle/JCTTLmnh3eX38PGt9

17 kwietnia – Miłość w rodzinie;

19 czerwca – Orientacje seksualne;

16 października – Być patriotą;

18 grudnia – Być sobą

Informacje o spotkaniach “Kongres Młodzieży Polonijnej ONLINE” są umieszczane na stronie internetowej: Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej; Kongres Młodzieży Polonijnej oraz na facebook//KongresMlodziezyPolonijnej. W przypadku pytań i wątpliwości proszę kontaktować się z Biurem Kongresu Młodzieży Polonijnej (kongresmlodziezy@gmail.com) lub z Biurem Duszpasterstwa Emigracji Polskiej (emigracja@episkopat.pl).   

2. Podcast Zapytaj Boga Dlaczego

Celem Podcastu Zapytaj Boga Dlaczego jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Podcast skierowany jest szczególnie do młodzieży polonijnej, prowadzi go Anna Pierz z bp Wiesławem Lechowiczem, Delegatelm KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Wszystkie odcinki

RODZINA NA EMIGRACJI

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej we współpracy z Rektorami i Koordynatorami Polskich Misji Katolickich podejmuje wiele działań na rzecz małżeństw i rodzin żyjących na emigracji. W 2021 roku zamierza zorganizować kilka znaczących wydarzeń mających na celu wzmocnienie rodziny na emigracji, a także odkrywanie na nowo nauki Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie oraz pogłębianie tożsamości narodowej.


Zadania te będą realizowane poprzez organizowanie szkoleń, przygotowywanie Doradców Rodzinnych, organizowanie konferencji, warsztatów, Dni Rodziny, Poradni Rodzinnych oraz Kongresów Rodzin Polonijnych. 

3. Szkolenie Liderów Polonijnych w zakresie doradztwa rodzinnego 

Instytut Studiów nad Rodziną AKM i Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej organizują SZKOLENIE z zakresu doradztwa rodzinnego„Pomagam sobie – pomagam innym”. Celem Szkolenia jest kształcenie praktycznych umiejętności w towarzyszeniu małżeństwom w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z nauk o rodzinie. Szkolenie adresowane jest do osób już zaangażowanych lub pragnących się zaangażować w duszpasterstwo rodzin i towarzyszenie małżonkom na emigracji. Zajęcia będą trwały od marca do listopada 2021 roku.

Więcej informacji: www.emigracja.episkopat.pl

Warunki rekrutacji i zapisyna stronie www.isnarakm.pl

4. Kongres Rodzin Polonijnych online 20.11.2021

III Kongres Rodzin Polonijnych z serii „Rodzina polska poza granicami kraju” na temat: Odkryć receptę Jana Pawła II na szczęśliwą rodzinę odbędzie się 20 listopada 2021 roku.

Więcej informacji wraz z relacjami z wcześniejszych Kongresów

5.Polonijne Dni Rodziny

6. Działalność Poradni Rodzinnych

„Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę! Jest zatem rzeczą nieodzowną i naglącą, aby każdy człowiek dobrej woli zaangażował się w sprawę ratowania i popierania wartości i potrzeb rodziny” 

Jan Paweł II, Familiaris Consortio, 86  

Familiaris – Poradnia PMK w Niemczech

7.  Polonijna Rada Rodziny

W celu zintensyfikowania działań na rzecz Małżeństw i rodziny na emigracji została powołana Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Głównymi celami pracy Polonijnej Rady Rodziny są: informacja i edukacja z zakresu życia w małżeństwie i rodzinie; formacja duszpasterzy i małżonków; integracja i współpraca zarówno w ramach Polonii, jak i z Kościołami lokalnymi; inicjacja działań służących przygotowaniu do życia w małżeństwie, towarzyszeniu małżonkom i rodzinom oraz wychowaniu dzieci koordynacja wymienionych działań. 

Więcej informacji

Informacje na temat podejmowanych inicjatyw:  www.emigracja.episkopat.pl


 W konferencji wzięli udział:

 1. Ks. Bp Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej – „Idea i tematyka Kongresów 2020-2021”

 2. Ks. Leszek Kryża – Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie – „Moc w jedności się rodzi”

 3. Mariusz Książek – Fundacja Niedziela. Instytut mediów – podmiot prowadzący projekt – „Rodzina i młodzież – tradycja i nowoczesność”

 4. Grażyna Koszałka (Niemcy) – Przewodnicząca Komisji ds. Małżeństw i Rodzin w Polskiej Radzie Duszpasterskiej Europy

Zachodniej – „Towarzyszenie małżeństwu i rodzinie w emigracyjnej rzeczywistości”

5. Mariusz Bilski -  Spotkania Małżeńskie Wielka Brytania 

6. Anna Pierz – Inicjatorka podcastu „Zapytaj Boga dlaczego”; Diana Dudek (Francja) – uczestniczka KMP – „Kongresowe doświadczenia”

7. Aleksandra Samula – Prezydium KR Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – „Aktywni młodzi”

8. Ks. Zbigniew Kucharski – Dyrektor Młodzieżowej Agencji informacyjnej – „Piękno młodości wymaga pielęgnacji”

9. Marek Staroń – redaktor www.poloniaonline.pl – „Młoda Polonia w mediach”

Konferencję poprowadził Łukasz Brodzik – rzecznik Kongresu Młodzieży Polonijnej i redaktor naczelny portalu poloniaonline.pl. Kontakt: tel. 603 969 881.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z zapisem dzisiejszej konferencji prasowej, poświęconej Polonii On-line, Familijnej Polonii i Kongresowi Młodzieży Polonijnej, który odbywa się obecnie w formie online: https://youtu.be/OP6IVipyKfw

Zapraszamy na nasze strony internetowe:

www.emigracja.episkopat.pl

www.kongresmp.pl

www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/

www.poloniaonline.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2021-02-15 15:59:11
miniaturka

Atak na wolność religijną! Włoski uniwersytet zakazał studentom pokazywania symboli

Na ekranie komputera nie może być widać żadnych krzyży ani innych symboli religijnych w tle. Taki nakaz otrzymali studenci uniwersytetu w Turynie, przygotowujący się do sesji egzaminacyjnej.
2021-02-15 16:14:03
miniaturka

Krytyka gender przestępstwem? Tak może być już niebawem w Szkocji!

W szkockim parlamencie zaproponowano projekt ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym, który uznaje wszelką krytykę ideologii gender za przestępstwo. Przywódcy wspólnot chrześcijańskich wezwali pomysłodawców nowego prawa do usunięcia kontrowersyjnego fragmentu, bo ta ustawa zagraża wolności słowa i sumienia.
2021-02-15 16:20:08
miniaturka

Wielka Brytania: osoby niepełnosprawne intelektualnie nie będą reanimowane?

Brytyjscy lekarze mieli umieszczać w dokumentach osób niepełnosprawnych intelektualnie informację, by w razie zachorowania na COVID-19 nie podejmować resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Sprawę opisał dziennik „The Guardian”.
2021-02-15 20:31:35
miniaturka

Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Abp Wojciech Polak oświadczył, że niesłychana przewlekłość kościelnego postępowania w sprawie ks. Dymera nie ma żadnego usprawiedliwienia.
2021-02-16 08:40:55
miniaturka

Caritas Francji zapewniła nocleg kilkuset osobom eksmitowanym na mróz przez władze

W wyniku akcji francuskiej policji kilkuset bezdomnych zostało w środku zimy eksmitowanych na bruk z zajmowanego nielegalnie budynku. Na ratunek pospieszyła im miejscowa Caritas
2021-02-16 09:25:36
miniaturka

BGK: ponad miliard zł w 2021 r. na społeczne budownictwo czynszowe (SBC)

Kluczowe zmiany dotyczące programu SBC w ustawie mieszkaniowej to: wyższe granty dla gmin z Funduszu Dopłat, czyli wzrost wsparcia finansowego z 20 do nawet 35 proc. kosztów inwestycji i możliwość pozyskiwania przez gminy współpracujące z inwestorami środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.