Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-05-25 13:19
RA

Brama Jubileuszowa i obraz koronacyjny

Dwa elementy dekoracyjne pojawiły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu z początkiem nowego sezonu pielgrzymkowego.

Na frontonie bazyliki zawisł obraz przedstawiający kard. Stefana Wyszyńskiego i bpa Antoniego Pawłowskiego unoszących ku górze obraz Matki Bożej Licheńskiej. Z kolei na placu przed świątynią stoi Brama Jubileuszowa. Obydwa te elementy informują wiernych o przypadającej w tym roku 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

„Licheńskie Sanktuarium przeżywa w tym roku ważny jubileusz – 50. rocznicę koronacji. Postanowiliśmy w ten sposób informować pielgrzymów przybywających do Lichenia o tym ważnym wydarzeniu” – powiedział ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz Sanktuarium.

Oczom wiernych podążających ze starej części Sanktuarium ku bazylice, na placu przed świątynią, początkowo ukazuje się drewniana konstrukcja. Jest to Brama Jubileuszowa, która w swojej estetyce graficznej nawiązuje do znajdującej się nieco dalej bazyliki. Głównym elementem zdobniczym obiektu jest korona przypominająca w swojej formie koronę papieską, jaką w 1967 roku na skronie Matki Bożej Licheńskiej nałożył kard. Stefan Wyszyński. Tuż pod koroną widnieje napis: „1967-2017. 50. ROCZNICA KORONACJI OBRAZU MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ”.

Dodatkowo wieczorem oczom wiernych ukazują się dwa promienie oświetlające przejście pod bramą. Świecą one w kolorach białym i niebieskim symbolizując Maryję.

Idąc dalej, na fasadzie bazyliki, na stalowych linach zawieszony jest obraz  o wymiarach: 630cm x 830cm. Jest to rekonstrukcja fotografii wykonanej w dniu 15 sierpnia 1967 roku. Widzimy na niej kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bpa Antoniego Pawłowskiego unoszących ku górze Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej tuż po akcie koronacji korną papieską.

Jak dodał ks. Homoncik, poprzez przygotowanie tych dwu elementów księża marianie zachęcają wiernych do włączenia się w symboliczną pielgrzymkę i przeniesienie Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej z kościoła św. Doroty do bazyliki, będącej dziś jego domem. Zwieńczeniem wędrówki jest możliwość pokłonienia się przed wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej oraz Jezusem Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie wewnątrz licheńskiej świątyni.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: sanktuarium, Licehń, Brama Jubileuszowa, Obraz, Koronacja, 50.rocznica